Kurban Bayramı Hakkında HAYTAP görüşü ve duruşu

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

Hayvanların bayram adı altında kesilmesine , işkence görmesine , can çekiştirilerek vahşice öldürülmesine karşıyız.

Dini dogmatik kurallara karşı gelmenin bu coğrafyada da mümkün olmadığını ve bedelinin çok ağır olduğunu biliyoruz ; ancak kitlelerin bilinçlendirmesi için bu taleplerimizin  de aşama aşama olacağını düşünüyoruz.

Bu yüzden , binlerce yılın yerleşmiş bir kültürü olan kurban bayramında hayvan kesilmesine karşı çıkıp sert söylemler yerine , hayvanlar da acısız kesim olabileceğine ikna etmemiz gerektiği , böyle bir fikrin yavaş yavaş doğmaya başladığına kitleleri inandırmamız gerektiğidir.

Doğrudan kesime hayır demek ya da binlerce yılların dogmasına sert sloganlarla veya hakaretlerle karşı gelmek olsa olsa çok küçücük bir grup üzerinde mutluluk yaratacaktır -ki Haytap yönetim kurulu ve üyelerinin büyük kısmı vejetaryen/ vegan olmasına rağmen.

Tıpkı Haytap'In kurulmasından on yıl kadar önce kimsenin petshop trafiğine karşı çıkmadığı , hayvanat bahçelerini olağan karşıladığı , yasanın kabahatler kanunu kapsamından çıkmasını istemek için örgütlenmediği , fayton atlarına eziyetin gündeme getirilmediği ya da yunus parkları için bugünkü kadar kamuoyunun oluşmamış olması gibi , acısız kesim fikri de şiddetli tepki alacaktır. Bunların hepsine , itirazlara ve amalara rağmen yıllardan beri HAYTAP öncülük ettiğimizi gururla söyleyebiliriz.

Bugün bile itiraz edilen acısız kesim fikri de zaman için de toplum tarafından doğru anlatılır , kimseyi incitmeden uygun slagonlarla , mantıklı gerekçelerle anlatılırsa yıllar içinde halk ve imza makamı bürokrasi tarafından anlaşılır bir yere gelecektir. Tabiiki de bizler için aslolan yardımlaşma ve paylaşma demek olan kurban ritüelinin hiçbir şekilde olmaması. Ancak bu nihai hedefe giden yol sert sloganlar ya da taciz edici söylemler değil , her zaman olduğu gibi alternatif çözümlerin verilmesi ( örneğin muhtaç olan çocuklara eğitim , kıyafet , ameliyat , ilaç yardımı gibi ). Herkesten aynı aşamaları bizler gibi çok çabuk geçmelerini beklemek , okumalarını , bilimsel yolları , dünyadaki akımları idrak etmelerini beklemek de bu eğitim sistemi ve yozlaşmış kültür içinde haksızlık olur.

Bize göre aslolan rasyonel bilim doğrultusunda,  halkın  hurafelerden arındırılarak eğitilmesi ,  kurban olarak adlandırılan hayvanın kesilerek işin şov malzemesi yapılması ya da eziyet törenlerine dönüşmesi yerine , bu paranın ihtiyacı olanlara verilmesi  ya da hastanelerde örneğin ameliyat parası olarak gerçekten ihtiyacı olan kişilere verilmesi yardımlaşma ve dayanışmanın öne çıkarılması gibi , bugün artık bir çok kişi tarafından da savunulan görüşü desteklemekteyiz.


HAYTAP 

 

 

Haytap , İnsanlar için ne yaptı diyenler için ( lütfen tıklayın )

Haytap , İspanya'daki boğalar , Kanada'daki foklara ne düşünüyor  diyenler için ( tıklayın )

Haytap , yılbaşında kesilen hindiler için hiçbirşey niye yapmıyor diye soranlar için ( tıklayın )

Haytap , noelde ağaç katliamı için neden susuyor diye araştırmadan konuşanlar için ( tıklayın )

Haytap , daha önceki yıllarda bu duruşu niye sergilemedi diyenler için ( tıklayın )

Haytap , kedi ve köpekten ötesine karışmamalı diyenler için ( tıklayın )

Haytap, Çin'deki kedi köpeklerin öldürülmesine neden ses çıkartmıyor diyenler için ( tıklayın )

Haytap , dini konularda bilgisi az diyenler için  iki defa  ( tıklayın ) ( burayı da tıklayın )